List of participants - Rio September 2002

IAP Programmes

List of participants - Rio September 2002


Capacity Building for Academies in Latin America and the Caribbean Region
organized by the Brazilian Academy of Sciences
23-25 September 2002, Rio de Janeiro

NAME/ORGANIZATION

1. Alberto Giesecke Matto National Academy of Sciences of Peru *

2. Alice Abreu CNPq

3. Cecilia Guerra SENACYT Secretaria Nacional de Ciencia Tecnologia e Innovacion - Panama

4. Fermin A. Pineda Vanegas CONICYT Consejo Nicaraguense de Ciencia y Tecnologia

5. Gerardo Ramos CONCYTEC Consejo Nacional de Ciencia y Tecnologia - Peru

6. Harold Ramkisson Caribbean Academy of Sciences *

7. Hernan Chaimovich Academia Brasileira de Ciencias (ABC) *

8. Jorge V. Crisi Academia Nacional de Ciencias Exactas, Fisicas y Naturales * - Argentina

9. Jose A. de la Peña Academia Mexicana de Ciencias *

10. Luis Alberto Beauge Secretaria de Ciencia Tecnica - Argentina

11. Luis Donderis SENACYT Secretaria Nacional de Ciencia, Tecnologia e Innovacion - Panama

12. Luz Arminda B. de Mendez Secretatia Nacional de Ciencia y Tecnologia - Guatemala

13. Manuel González Academia de Ciencias de Guatemala *

14. Maria Lucilene Velo CNPq

15. Rafael Osiris de Leon Academia de Ciencias de República Dominicana

16. Roberto Markarian Universidad de la República - PEDECIBA

17. Santiago Carrasco Toral Secretaria de Ciencia y Tecnologia - Ecuador

18. Sergio J. Pastrana Academia de Ciencias de Cuba *

19. Tito Ureta Academia Chilena de Ciencias *

20. Walter Fernandes Academia Nacional de Ciencias, Costa Rica

* IAP members

Participants by country:
1. Antigua & Barbados
2. Argentina* - Represented by National Academy and Research Council
3. Bahamas
4. Barbados - Represented by CAS (Caribbean Academy of Sciences)
5. Belize
6. Bolivia*
7. Brazil* - Represented by National Academy and Research Council
8. Chile* - National Academy
9. Colombia*
10. Costa Rica - National Academy
11. Cuba* - National Academy
12. Dominica
13. Dominican Republic - National Academy
14. El Salvador
15. Ecuador - Research Council
16. Grenada
17. Guatemala* - Represented by National Academy and Research Council
18. Guyana - Represented by CAS
19. Guyana (France) - Represented by CAS
20. Haiti
21. Honduras
22. Jamaica - Represented by CAS
23. Mexico* - National Academy
24. Nicaragua - Research Council
25. Panama - Research Council
26. Paraguay
27. Peru* - Represented by National Academy and Research Council
28. Porto Rico - Represented by CAS
29. Saint Kitts and Nevis
30. Saint Lucia - Represented by CAS
31. Saint Vincent & Grenadines
32. Suriname - Represented by CAS
33. Trinidad & Tobago - Represented by CAS
34. Uruguay - Represented by Scientific Community
35. Venezuela*

* Member of IAP